GxWorks3 symulator

GxWorks3 symulator

Witam forumowiczów, 

 

Myślę, że ten wpis przyda się i ułatwi życie wielu automatykom, czy też programistom, którzy spotykają się ze sprzętem Mitsubishi w przemyśle. Nie wszyscy na pewno wiedza, że taka opcja jest dostępna, nie wszyscy wiedzą gdzie znaleźć na ten temat informacje, ale w środowisku GxWorks3 mamy możliwość uruchomienia symulatora – który umożliwi nam testowanie programu z wykorzystaniem np.: kilku CPU, CPU+CPU motion/simple motion itd.


Podczas przygotowania aplikacji dla klienta bardzo często spotykałem się z potrzebą przetestowania fragmentu kodu programu, fragmentu pracy maszyn, ruchu jakiejś osi, natomiast częstym przypadkiem jest, że maszyna fizycznie jeszcze nie istnieje, nie jest przygotowana, brakuje elementów mechanicznych lub elektryczna część obszywania maszyny nie została na czas przygotowania. W wyniku tego, bardzo często automatyk/programista ma problem, gdyż brakuje czasu na testy, coś mógł źle skonfigurować lub napisać błędnie program, a pod presją czasu jest dużo trudniej go poprawić, czy też usprawnić. Brzmi znajomo? :) W odpowiedz na tego typu problemy przychodzi symulator dostępny dla użytkowników środowiska GxWorks3. Dzięki niemu jesteśmy w stanie bez wychodzenia z biura, bez fizycznie  powstałej maszyny, siedząc przy laptopie przetestować cały program. Nie mówię tu tylko o wyzwalaniu, czy też resetowaniu zmiennych i sygnałów, ale także o wyzwalaniu i obserwacji ruchu osi serwo ! 


Uruchomienie standardowego symulatora w środowsiku GxWorks3 wygląda następująco: 

Debug -> Simulation -> Start Simulation

 


Podczas uruchamiania symulatora z automatu wgrywany jest program do PLC



 

Po pomyślnie zakończonym wgrywaniu programu do PLC, sterownik przechodzi w tryb RUN, a my możemy obserwować zmiany zachodzące w programie, możemy ustawiać/resetować zmienne, przypisywać im wartości, korzystać z Watch’a itp.

 


Przygotowanie symulatora dla układu z CPU + Simple Motion wymaga trochę więcej zachodu. 
W raz z instalacją pakietu instalacyjnego środowiska Mitsubishi instaluje się e-Manual Viewer - gdzie znajdziemy wszystkie przydane informacje
Umożliwia on szybkie odnalezienie instrukcji, helpa, materiałów technicznych itp. do poszczególnych programów, czy sprzętów. Jednym z dostępnych manualu jest: GxWorks3 Operating Manual.



W zakładce 4. DEBUGGING AND OPERATION -> 11 PROGRAM SIMULATION -> 11.3 System Simulation



Po rozwinięciu tej zakładki mamy dostępne krok po kroku instrukcje jak uruchomić symulator w zależności od rodzaju układu jaki mamy ( czy kilka CPU, czy CPU + sterownik motion itp. ) Warto zapoznać się ze wszystkimi opcjami.



 

Dla przykładu uruchomienie symulatora układu FX5U + FX5-40SSC-S



Debug -> Simulation -> System Simulation -> Start System Simulation

 


Dodajemy nowy system


 

Zaznaczamy moduł Simple Motion -> A następnie przycisk Start


 


Symulator uruchomił się, natomiast lampka ERR. Miga – ponieważ nic nie jest do sterownika jeszcze wgrane.


 

Nawiązujemy połączenie

Debug-> Simulation -> System Simulation -> Connect Simulation



 

Naciskamy przycisk Connect




Teraz możemy wgrać projekt do sterownika wraz z zaznaczoną opcją Simple Motion Module

Online-> Write to PLC -> Execute






 Symulator działa, a sterownik jest w trybie RUN




Jeśli prawidłowo ustawimy parametry modułu ( krańcówki, przełożenia, prędkości, metodę bazowania itp. ) jesteśmy w stanie z programu wyzwalać ruch osiami, a obserwować ich zachowanie w Axis Monitor modułu Simple Motion:



Np.: wyzwolenie ruchu Axis2 w trybie JOG z prędkością 100mm/min




Z poziomu takiego symulatora jesteście w stanie przetestować: metody bazowania, tryb JOG, różne tryby sterowania, zmianę trybu sterowania, różnego typu interpolacje i synchronizacje między osiami. Narzędzie jest dużą pomocą dla użytkownika/programisty. 
Jeśli spotkaliście się z jakimiś ciekawymi możliwościami lub jakimiś problemami przy uruchomieniu symulatora lub jego funkcjonalności to podzielcie się swoimi opiniami. Wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie :)