Odczyt wejść i wysterowanie wyjść analogowych w przemienniku częstotliwości z serii FR-A800 z poziomu FX5 poprzez sieć CC-Link IE Basic

Odczyt wejść i wysterowanie wyjść analogowych w przemienniku częstotliwości z serii FR-A800 z poziomu FX5 poprzez sieć CC-Link IE Basic

W tym artykule zostanie pokazane w jaki sposób można odczytać wartości sygnałów analogowych z terminali 1,2 oraz 4 falownika FR-A800 poprzez sieć CC-Link IE Basic do sterownika FX5. W niniejszym artykule zostanie zaprezentowany również sposób wysterowania wyjść analogowych falownika także z poziomu PLC z wykorzystaniem tej samej sieci,

This article will show you how you can read analog values from terminals 1, 2 and 4 FR-A800 inverter via CC-Link IE Basic to the FX5 controller. Also the method of controlling analog output terminal from the PLC using the same network will be presented.

Konfiguracja sieci CC-Link IE Basic

W tym podrozdziale przedstawię konfigurację sieci CC-Link IE Basic po stronie FX5 oraz FR-A800.

Konfiguracja po stronie sterownika PLC FX5

Aktywujemy sieć CC-Link IE Basic w zakładce Parameter -> FX5UCPU -> Module Parameter -> Ethernet Port



Następnie w zakładce Network Configuration Settings dodajemy przemiennik częstotliwości FR-A800 i wprowadzamy jego adres IP.



W zakładce Refresh Setting  wprowadzamy rejestry PLC, na które będą mapowane rejestry sieciowe Rx,Ry itd...



W przykładzie w tym artykule będą wykorzystywane struktury z biblioteki InverterFRA800FCCLinkIEFieldBasic. Tworzymy zmienną globalną typu ta struktura i przypisujemy do niej rejestry te co w refresh settings




Konfiguracja po stronie przemiennika częstotliwości.

W falowniku należy ustawić następujące parametry




Należy ustawić zakres adresów IP, które będą mogły sterować falownikiem.






Aktywacja wbudowanego PLC w falownik i program 

Żeby odczytać i ustawić sygnały analogowe wymagane jest posłużenie się wbudowanym steronikiem PLC w falownik. W tym podrozdziale pokażę, jakie parametry należy ustawić i jaki napisać program.

Parametry do uruchomienia wbudowanego PLC

Żeby aktywować PLC w falowniku należy do Pr. 414 wprowadzić 1 albo 2 zgodnie z poniższą tabelką.



Dodatkowo do jednego z wejść cyfrowych terminala należy przypisać funkcję SQ wprowadzając wartość 50 do jednego z parametrów Pr.178 - Pr. 189. Aktywacja PLC nastąpi, gdy podamy stan wysoki na ten terminal.





Program na PLC falownika

W poniższej tabelce przedstawione są rejestry specjalne SD, w których znajdziemy wartość sygnału analogowego na odpowiednim terminalu.


W poniższej tabeli znajdują się rejestry SD, które wykorzystamy w celu wysterowania danego wyjścia analogowego.


Z poziomu FX5 nie jesteśmy w stanie bezpośrednio odczytać tych rejestrów dlatego musimy je przypisać (bądź do nich przypisać (w przypadku wyjść)) rejestry z zakresu D206 - D206. Są to rejestry użytkownika, które odpowiadają parametrom Pr.1150 - Pr.1199 (wprowadzając wartość do D206 jesteśmy w stanie ją odczytać w parametrze Pr.1150 i odwrotnie).




Program napisany na PLC w falowniku polega na tym, by rejestry SD przechowujące wartości analogów przepisać do pewnych rejestrów D, a następnie poprzez CC-Linka odczytać odpowiednie parametry.
W przypadku wyjść analogowych należy zrobić odwrotnie - odpowiedni rejestr D przepisać do rejestru SD.


W powyższym przykładzie wartość analogowa z terminala 1 (SD1245) została przepisana do rejestru D206 i jest widoczna w parametrze Pr.1150. Wartość analogowa z terminala 2 (SD1246) została przepisana do rejestru D207 i jest widoczna w parametrze Pr.1151. Wartość analogowa z terminala 4 (SD1247) została przepisana do rejestru D208 i jest widoczna w parametrze Pr.1152. 
Rejestr D209, który odpowiada parametrowi Pr.1153 zostaje przypisany do rejestry SD1251 - terminal FM/CA output. Rejestr D210, który odpowiada parametrowi Pr.1154 zostaje przypisany do rejestry SD1252 - terminal AM output.

Dodatkowe parametry falownika

Po stronie falownika należy ustawić dodatkowo jeszcze trzy parametry.

Parametry Pr.158 oraz Pr.54 ustawiamy na wartość 70. Są to parametry, w których ustawiamy jaka wielkość ma być wystawiona na dane wyjście analogowe. Wprowadzając wartość 70 chcemy mieć możliwość wysterowania wyjścia z poziomu PLC w rejestrach SD1251 oraz SD1252.







Trzecim ważnym parametrem ,który należy ustawić jest parametr Pr.342 na wartość 1, który powoduje, że wartość analogowa będzie zapisywana do parametru tylko do pamięci RAM.






Program na FX5

W tym podrozdziale zostanie przedstawiony przykładowy program na sterownik FX5 służący do odczytu wejść i wysterowania wyjść analogowych w falowniku.

Kody instrukcji

Poniżej została zaprezentowana tabela z kodami instrukcjim które służą do odczytu parametrów od Pr.1150 do Pr.1199. Przypominam, że odpowiadają one rejestrom wbudowanego plc w faloniku od D206 do D255. Chcąc odczytać dany parametr patrzymy na kolumnę Read oraz Extended i na podstawie tych wartośc budojemy instrukcję w taki sposób, że na szesnastu niższych bitach słowa wprowadzamy kod z kolumny Read, a na szesnastu wyższych bitach - kod z kolumny Extended. Dla przykładu: żeby odczytać parametr Pr.1150 wprowadzamy kod HB32 (litera H oznacza notację heksadecymalną).
Chcąc zapisać dany parametr postępujemy w ten sam spobów, lecz bierzemy pod uwagę kody z kolumny Write.




Poniżej została przedstawiona mapa rejestrów sieciowych CC-Link IE Basic. Do rejestrów oznaczonych czerwoną ramką wprowadzamy kod utworzony zgodnie z powyższą tabelką.

Jeżeli chcemy odczytać dany parametr- zwracamy uwagę na rejestry oznaczone zieloną ramką. To w nich będzie przechowywana odczytana wartość. Zgodnie z poniższą tabelą.



Jeżeli natomiast chcemy zapisać dany parametr to do rejestrów oznaczonych czerwoną ramką prowadzamy kod parametru, a do rejestrów oznaczonych zieloną ramką - wartość do zapisu. Zgodnie z poniższą tabelą.



Aktywacja odczytu bądź zapisu parametru następuje stanem wysokim rejestry sieciowego RYF. Potwierdzenie możemy odczytać rejestrem sieciowym RXF.



Przykładowy program na FX5

Poniżej został przedstawiony przykładowy program do odczytu parametrów Pr.1150 (kod H0B32), Pr.1151 (kod H0B33), Pr. 1152 (kod H0B34) oraz zapisu parametrów Pr.1153 (kod H0BB5) oraz Pr.1154 (kod H0BB6). Odczytane dane zapisywane są to zmiennych uTerminal_1_input, uTerminal_2_input, uTerminal_4_input, natomiast zapis następuje z wykorzystaniem zmiennych Analog_1_Value i Analog_2_Value.



Poniżej fragment programu do aktywacj odczytu i zapisu.


Symulacja 

Ja mozemy zaobserwować na symulacji w plc wbudowanym w falownik - wartość analogów z terminali przyjmują wartości 405, 351 oraz 0.



Takie też wartości odczytujemy z poziomu FX5 po CC-Linku.



Na poniższym zdjęciu widać, że zmienne Analog_1_Value i Analog_2_Value zostały ustawione na wartości 100 oraz 200.



Odczytujemy to samo po stronie plc w falowniku.



Wartość cyfrowa 200 jest odpowiednikiem 2V.