Ustawienia MELSOFT Navigator
Tworzenie projektu
Stwórz nowy projekt. Zainicjalizuj go z ustawieniami sieciowymi.
Po tym kroku, możesz wybrać co ma zawierać projekt, wybierając elementy z okna 'Module List' (domyślnie jest w prawym górnym rogu). Przenieś i upuść elementy w oknie głównym. W tym przypadku, elementami są PLC iQ-F oraz panel GOT2000.
Te elementy będą połączone kablem Ethernet, więc trzeba stworzyć połaczenie sieciowe.
W pierwszym kroku należy stworzyć konfigurację ustawień po stronie panelu GOT. Kliknij na ikoną GOTa i ustaw mu adres IP oraz pozostałe parametry w oknie 'Detailed Configuration Information'.
W oknie 'Module List' rozwiń 'Network' i umieść odpowiednią linie na schemacie. Po tym, połącz elementy do sieci odpowiednimi kablami z paska 'Network Configuration'.
Kliknij dwa razy na ikonę PLC iQ-F i otwórz okno w celu konfiguracji. Sposób konfiguracji sieciowej wygląda tak samo jak w przypadku panelu GOT. Sprawdź czy PLC jest połączone w konfiguracji sieciowej oraz czy jego numer stacji jest unikatowy w całym projekcie. Przykład jest pokazany niżej.
Tworzenie listy Etykiet Systemowych
Etykiety Systemowe są wykorzystywane do wymiany danych pomiędzy urządzeniami w projekcie. Ważną rzeczą jest żeby zmienić nazwę domyślnej listy. Powinna ona zawierać tylko litery łacińskie i liczby, bez spacji i znaków zpecjalnych. Po otwarciu listy możliwe jest tworzenie etykiet dla projektu. Stwórz klika i kliknij ‘Reflect to System Label Database’.
Ustawienia GX Works3
Żeby stworzyć projekt na PLC, otwórz konfigurację sterownika iQ-F i kliknij dwa razy na CPU. Są pewne różnice pomiędzy standardowym projektem a projektem stworzonym przez MELSOFT Navigator. Niektóre opcje są zablokowane, niektóre są ustawiane z poziomu Navigatora (te opcje są zazanaczone kolorem zielonym).
Przed korzystaniem z bazy danych, projekt musi zostań przebudowany i zapisany. Wybierz 'Global' w drzewie projektu i stwórz kilka etykiet. Następnie kliknij 'Import System Label', żeby pobrać poprzednio utworzone elementy.
Później skompiluj i zapisz projekt żeby aktywować synchronizację etykiet.
Następnie prześlij etykiety PLC do bazy danych. Wybierz etykiety, kliknij na ‘Reservation to Register System Label’ (kolor etykiety zmieniony na żółto) oraz ‘Reflect to System Label Database’ i zarejestruj etykiety (kolor etykiety zmieniony na niebiesko)
Ustawienia panelu GOT
Stwórz projekt dla GOTa w konfiguratorze sieci Navigatora poprzez podwójne kliknięcie ikony panelu GOT. Ten projekt również jest częściowo predefiniowany przez Navigatora. Baza danych jest wstępnie połaczona z GOTem, dlatego zmienne są widoczne dla użytkownika. Żeby je użyć, stwórz np. przycisk i postępuj w sposób pokazany niżej:
Po stworzeniu przycisku zapisz projekt. Ta operacja powinna połączyć etykietę z konkretnym rejestrem. Spójrz na rejestr w opisie przycisku.
Obsługa etykiet
W przypadku jakiejkolwiek zemiany w systemie należy zapisać projekt. Najlepszym sposobem jest klikanie 'Save' w oknie Navigatora, co pozwoli na zapisanie wszystkich połączonych projektów i zapewni poprawną współpracę projektów między sobą.
Navigator
Dodawanie etykiet
Aktualizacja etykiet
Pic. 2 Click icon on bottom-left corner or 'Save' Usuwanie etykiet
Zmiana nazwy etykiet
Ta operacja jest niemożliwa. Nazwę można zmienić tylko po stronie PLC.
GX Works3
Dodawanie etykiet
Importowanie etykiet
Uwalnianie, usuwanie i zmiana nazwy etykiet
Usuwanie
Uwalniaine lub usuwanie etykiet w projekcie GX Works3 nie zmienia stanu etykiety w bazie danych.
Nazwy ze zmienioną etykietą pozostają połaczone z bazą danych. Obydwie nazwy są widoczne na liście. Nazwa systemowa zostaje taka sama.
GOT
Import/Aktualizacja etykiet
Używanie istniejących etykiet
Dodawanie etykiet
Undefined label appears until operation is finished.
Niezidentyfikowana etykieta pojawia się dopóki nie skończy się operacja.

Stworzona etykieta musi zostać zaimportowana do PLC żeby nadać rejestrowi adres.
Po tym, sprawdź bazę danych jeszcze raz.
Uwalnianie, usuwanie, zmiana nazwy etykiet
Żadna z powyższych operacji nie jest możliwa do wykonania z poziomu projektu w GT Designer3
Rozwiązywanie problemów
W przypadku jakiegokolwiek błędu, sprawdź ‘Output -> Task List’ w oknie Navigatora. Spójrz w lewy dolny róg, gdzie pojawia się mała ikona w razie problemu. Kliknięcie prawym przyciskiem otoworzy narzędzie, które pozwoli na znalezienie problemu.